İlçeye bağlı Yatukcu Mahallesi’ndeki Ömer Çetin’e (66) ilişkin tek katlı ahşap konutun kümesinde, dün saat 15.00 sıralarında yangın çıktı. Şimdi belirlenemeyen nedenle başlayan yangında alevler, bitişikteki 2 meskene sıçradı. Alevler ve dumanları görenler, durumu itfaiyeye bildirdi. İhbar üzerine bölgeye, sıhhat ve itfaiye takımları sevk edildi. Kümeste başlayan ve 3 konuta sıçrayan yangın, 7 itfaiye aracıyla yapılan müdahale sonucu güçlükle söndürüldü.
Takımların yaptığı incelemede, Ömer Çetin ve torunları Elif Naz ile Ela Çetin, kentte sıhhat vazifelisi bir ailenin çocukları Yusuf ve Elif İçuz’un cansız vücuduna ulaşıldı.
Soğutma çalışmalarının akabinde sabah saatlerinde Bayat Belediyesi’ne ilişkin iş makineleri ile enkaz kaldırma çalışmaları başladı. 3 konutun etrafında güvenlik tedbirleri alınarak, yıkım yapılıyor.
YANAN MESKENDEKI 2 KARDEŞİ, HEMŞİRE ANNE EMANET ETMİŞ
Çorum’un Bayat ilçesinde çıkan ve 5 kişinin vefatıyla sonuçlanan yangında hayatlarını kaybeden Elif ve Yusuf kardeşlerin, Bayat Devlet Hastanesi’nde misyonlu hemşire anneleri Fatma İçuz tarafından, işe gittiği için gündüzleri, Çetin ailesine emanet edildiği ortaya çıktı.
Öte yandan kenti yasa boğan yangında küle dönen konutta gruplar tarafından yapılan aramada, Elif İçuz ve Ela Çetin’in cansız vücutlarının birbirlerine sarılı halde bulunduğu öğrenildi.
‘EVDEN ÇIKARDIĞIMDA 2 ÇOCUK YAŞIYORDU’
Çorum’un Bayat ilçesinde 5 kişinin hayatını kaybettiği konut yangınında, ölen Ömer, Elif Naz ve Ela Çetin’in akrabaları olan Mustafa Demir (36), o anları anlattı. Yüreklerinin yandığını belirten Mustafa Demir, “Yangın sırasında inşaatta çalışıyordum ve eşim arayarak, yangını haber verdi. Çabucak meskene gittim, o sırada itfaiye takımları yangına müdahale ediyordu. Halamın oğlu, ‘çocuklarım içerde, yanıyor’ dedi. Her taraf toz duman olmuştu. Etraf çok kalabalıktı, ‘içeri gireyim de, canları oradan alayım’ diye düşündüm. Kimse yürek edemedi ve içeri girdim. Evvel Elif Naz’ı daha sonra da bir oğlan çocuğunu çıkardım. İkisi de yaşıyordu, kalplerinin attığını hissettim. Eniştem zaten ölmüştü, yüz üstü yatar biçimdeydi ve sırtı yanmıştı. Daha sonra itfaiye çalışanı geldi ve onla bir arada çıkardık. Yüreğimiz yandı” dedi.
‘İKİ ÇOCUĞU BİRBİRİNE SARILI HALDE BULDUK’
Yangının elektrik kontağından çıkmış olabileceğini söyleyen Mustafa Demir, “2 gün evvel halam, ‘elektriklerde sorun var, gidip geliyor’ demişti. Mesken esasen bildiğin çıraydı, her tarafı odun olan ahşap bir konuttu. Elektrik saatinin olduğu yer de odunluğun yanındaydı. Yangın çıkınca halam kendisini dışarı atmış, çocukların elinden tutmuş çıkmak için lakin korkmuşlar ve içeri kaçmışlar. Halamın da yüzü daima yanmış durumda, eniştem çocukları kurtarmak için alevlerin içine giriyor ve 2 çocuğu camdan çıkarıyor. Lakin çocuklar kaygıdan gidemiyor ve o iki çocuğu, birbirine sarılır formda en son bulduk. Ben içeri girdiğimde çatı yanıyordu, mesken çok makûs bir durumdaydı” diye konuştu.
Milliyet