Türkiye’de armut üretiminin yüzde 20’sine sahip Korkuteli’de teşebbüsçü Şükrü Doğrul, kalp biçiminde armut üretimine başladı. Yurt dışından getirdiği özel kalıplarla kalp formunda armut yetiştiren Doğrul, her ağaçta yalnızca bir tane bulunan ve 10 liradan sattığı armutların en çok sevgililer tarafından ilgi gördüğünü söyledi.
Korkuteli’de yetişen ve coğrafik işaretli eser olarak tescillenen karyağdı armudunu dünyaya tanıtmak istediğini anlatan Doğrul, farklı ülkelerde tarım fuarlarına katıldığını, bahçesindeki karyağdı armudunu herkesin bilmesi için Çin’den 1000 adet özel şeffaf kalp ve küp biçiminde kalıp getirttiğini anlattı. Birinci yıl birkaç ağaçta kalıplar içine yerleştirdiği kalp formunu alan armut elde etmeyi başaran Doğrul, bu yıl 1000 ağaca uygulama yaptığını anlattı.
‘SEVGİLİLER İLGİ GÖSTERİYOR’
Kalp formundaki armudun, büyük marketlerin yanı sıra sevgililer ve evli çiftler tarafından da büyük ilgi gördüğünü belirten Doğrul, çiftlerin kendisini arayarak sipariş verdiğini söyledi. Doğrul, “Bu armudumuzu daha nasıl geliştiririm diye incelemeye girdim. Armudumuzu dünyaya tanıtmak istedim. Armudumuz potasyum açısından çok varlıklı ve çok hoş bir lezzete sahip. Çin’den kalp ve küp formunda kalıplar ithal ettik. Birinci evvel nasıl yapacağımızı bilmiyorduk. Deneyerek nasıl eser elde edeceğimizi çözdük. Ağacın kral meyvesini kalıbın içine yerleştiriyoruz. Büyümelerini takip ediyoruz. Armut kalp formunu aldıktan sonra hasat ediyoruz. İnternet üzerinden ve büyük marketlerden talep geliyor. Beşerler farklılık için sevdiklerine armağan ediyor. Alanların kalbi kırılmasın diye en büyük meyveyi tercih ediyoruz. 2 yılda 1000 tane yetiştirdim. Öteki çiftçilere örnek olacağız, onlar da yetiştirecek. Böylelikle ihracat yapacak etaba geleceğiz. Yeni bir pazar yaratacağız” diye konuştu.
Milliyet