YKS’de eşit tartı puan çeşidinde birinci olan Osmaniye TOBB Fen Lisesi öğrencisi Ümit Can Evleksiz, beklemediği bir birincilik aldığını belirterek, sınavdaki muvaffakiyetini disiplinli ve planlı çalışmaya borçlu olduğunu söyledi. Sayısal puan çeşidinde rekabetin çok daha önemli olduğunu kaydeden Evleksiz, “Herhangi bir yarışa ikinci olmak için girmezsiniz ancak imtihandan çıkıp yanlışlarımı gördüğümde biraz üzüldüm. Bilhassa de eşit tartıda tam sıralamada mutlaka birincilik beklemiyordum. Birinci 100’e girebilmek için eşit tartı kolay geldi. Ben 12’nci sınıfta sayısal hususlar bitince eşit yük çalışmıştım. Imtihanda yerleştirmeye nazaran eşit yükte da 1’inci oldum ancak ben sayısalcıyım. Üniversite tercihi olarak araştırma yapıyorum. Bilgisayar Mühendisliği Kısmı tercih etmeyi düşünüyorum” dedi.
IMTIHANA GİRECEK ÖĞRENCİLERE TAVSİYELERDE BULUNDU
Imtihana hazırlanacak öğrencilere tavsiyelerde bulunan Evleksiz, deneme çözmenin ve tekrar yapmanın kıymetine dikkat çekerek, “Sınava giren herkes, hususlara az çok vakıf oluyor fakat çabucak unutuluyor. 9, 10 ve 11. sınıflarda çalışmayınca 4 yılın bir yıla sığdırılması tam öğrenilmeden geçilmesine neden oluyor. Yeteri kadar tekrar yapılamıyor. Bence bu yüzden çalışmayı vakte yaymak gerekiyor. Hiçbir mevzuyu tam anlamadan geçmemek gerekir. Zira bir kez öğrenilmiş bir bilgi, imtihanda büyük ihtimal işe yaramayacaktır” diye konuştu.
BAHÇELİ’YE ARMAĞAN GÖTÜRECEK
MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli’nin, Türkiye birinciliğinin akabinde kendisini arayarak, tebrik ettiğini anlatan Evleksiz, “Aslında bu mevzuyu farklı taraflara çekmeden, eğitim ve hemşehri açısından pahalandırmak gerekiyor. Sonuçta kendi kenti. Telefonda konuştuğumuz mevzular genelde eğitim, üniversite, kısım, burslar üzere mevzularla alakalıydı. Ayrıyeten eğitim masrafları konusunda gerek olursa yardımcı olabileceğini söyledi. Ben de kendisine teşekkür ettim. Ankara’da mümkün bir ziyaretimizde kendisine Osmaniye ile alakalı bir ikram götürmeyi düşünüyorum. Zira Ankara’da Osmaniye’ye bir hasret çekiyordur” dedi.
SONUCU YOLDA ÖĞRENDİM
Baba Turgut Evleksiz ise oğlunun muvaffakiyetinden memnun olduğunu belirterek, “Sonucu birinci öğrendiğimde yoldaydım ve çok büyük bir heyecan duydum. Çok çalıştı çok emek verdi. Bu emeğinin de karşılığını aldığı için keyifli olduk. Oğlum araştıran, geniş düşünen teknolojiye ve bu alandaki gelişmelere değer veren çok anlayışlı ve herkese saygılı bir öğrenci” tabirlerini kullandı.
BAŞARISI İÇİN DUA EDİYORUM
Anne Sabiha Evleksiz de oğlunun başarısı için dua ettiğini kaydederek, “Ben oğlumun her an yanındaydım. Yeri geldi birlikte çalıştığımız günler de oldu. Uykusunun açılması için geç saatlere kadar ona eşlik ettiğim vakitler oldu. Tüm emeği geçen herkese teşekkür ederim” diye konuştu.
Milliyet