Giresun’un Doğankent ilçesinde yağış sonucu su baskınları meydana geldi. Sağanak nedeniyle Ordu hududundaki Abdal Deresi ve Dereli ilçesindeki dere taştı. Taşkın nedeniyle, Giresun-Dereli-Sivas kara yolu ulaşıma kapandı.
Bölgeye giden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “1 asker ve 2 vatandaşın cansız vücudu bulundu” açıklamasını yaptı.
Soylu açıklamasında, ‘Şu ana kadar 127 vatandaşımız, arama kurtarmada kurtarıldı. Tirebolu-Doğankent yolunun 12. kilometresindeki 5 jandarmamızın, bir de iş makinesi operatörünün düştüğü deredeki arama kurtarma çalışmaları da devam ediyor. Orada bir jandarmamızın şehit haberini söylemiştim, başkalarıyla ilgili de arama kurtarma çalışmaları devam ediyor’ dedi.
1 ARAÇ TOPRAK ALTINDA KALDI
Giresun’da tesirli olan sağanak yağışta, cadde ve yollar göle döndü, yamaçta bulunan 2 binanın etrafındaki istinat duvarı çöktü. Binaların önünde park halindeki bir araba, yamaçtan kopan toprak yığını altında kalırken, yaşananlar ise cep telefonu kamerasına yansıdı.
JANDARMA ARACI BULUNDU, 1 CANSIZ VÜCUDA ULAŞILDI
Giresun’da, Tirebolu- Doğankent yolunda menfezin çökmesi sonucu dereye düşerek, kaybolan 5’i jandarma 6 kişinden kimliği bilinmeyen 1’inin cansız vücudu, arama- kurtarma gruplarınca bulundu. Cansız vücut, saplandığı toprak, taş ve balçıktan çıkarıldı.
Bölgede iş makinesi grupları, dere sularına kapılan jandarmaya ilişkin minibüse de ulaştı. Hurda yığını haline gelen jandarma aracı bulunduğu yerden iş makinesiyle çıkarıldı. Gruplar, araçtan kayıp jandarma görevlilerine ilişkin ize rastlayamadı.
GİRESUN VALİLİĞİNDEN IHTAR
Giresun Valiliği, vatandaşların çok yağışa karşı dikkatli ve önlemli olmaları ikazında bulundu.
Valiliğin toplumsal medya hesabından yapılan paylaşımda, Giresun merkez ve ilçelerinde çok yağışların devam etmesinin beklendiği bildirildi.
DUROĞLU BELDESİNDE SU BASKINLARI YAŞANDI
Merkeze bağlı Duroğlu Beldesi Belediye Lideri Halil Çetin de beldede su baskınları ve heyelanlar meydana geldiğini tabir etti.
Çetin, yağış sonucu Aksu Deresi’nin debisinin yükseldiğini, beldenin Giresun ile Dereli ilçesine olan kara yolu ulaşımının sağlanamadığını aktardı.
Derenin taşması nedeniyle belde merkezinde bir çok mesken ve iş yerini su bastığının da altını çizen Çetin, bir minibüsün de dere sularına kapıldığını lisana getirdi.
Yağmurun tesirini kaybettiğini lisana getiren Çetin, Aksu Deresi’nin debisinin düşmesini beklediklerini, belediye olarak grupların gayret çalışmalarını da sürdürdüğünü kelamlarına ekledi.
Milliyet